stones, sea, round

Nová pravidla po cestování

 

Nová pravidla cestování platná od 5. února 2021

 

Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru začínají od pátku 5. února 2021 platit nová pravidla pro cestování do ČR. Tedy i pro návraty Čechů do vlasti.

Podmínky pro návrat do ČR z jednotlivých kategorií zemí?

NÍZKÉ RIZIKO (zelená): Cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez jakýchkoliv omezení.

STŘEDNÍ RIZIKO (oranžová): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku.

 VYSOKÉ RIZIKO (červená): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit roušku všude mimo domov

VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit PCR test (antigenní nestačí), jehož provedení není na začátku cesty starší než 72 hod. a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace (v praxi je tedy nařízena pětidenní karanténa). Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 (nebo stejné či vyšší účinnosti) všude mimo domov. Pokud není možné podmínky před cestou do ČR splnit, platí do 14.2. „přechodné období“, kdy je možné do ČR cestovat i s antigenním testem 

 Jaké země patří do jednotlivých kategorií od 5.2.2021?

NÍZKÉ RIZIKO (zelená): Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko, Vatiká

 STŘEDNÍ RIZIKO (oranžová): Finsko, Řecko, Island, Norsko

VYSOKÉ RIZIKO (červená): Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Francie, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko,Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Německo, Švédsko a Švýcarsko; Azorské ostrovy (Portugalsko), Madeira (Portugalsko) a Kanárské ostrovy (Španělsko)

VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Mezi tmavě červené země patří všechny státy, které nejsou uvedeny v předchozích kategoriích.

Platí tato pravidla cestování i pro klienty cestovních kanceláří?

Ano, nová pravidla cestování platí od 5. února 2021 také pro klienty cestovních kanceláří. V tomto směru jsou pravidla stejná jak pro individuální cestovatele, tak klienty CK.
Co dělat, když není možné se v dané zemi nechat otestovat před cestou do ČR?
Ministerstvo zdravotnictví ČR zavedlo dodatečně pro tyto případy „přechodné období“. Pokud tedy cestujete z tm. červené lokality, kde není možné absolvovat PCR test (např. neexistuje možnost testování apod.), pak je možné se do 14.2.2021 prokázat buď antigenním testem (ne starším než 24 hod), nebo se nechat otestovat (PCR test) při vstupu do ČR (tedy v praxi ihned po příletu na letišti).
Jaké podmínky naopak platí pro cesty do cizích zemí?
Každá země má pro cestování svá pravidla, stejně jako Česko. Informace o podmínkách pro cestování do jednotlivých zemí najdete na stránkách MZV.
S dotazy se také můžete obrátit na informační centrum MZV pro cesty do zahraničí na telefonním čísle +420 224 183 200. Pracovníci ministerstva zahraničí jsou zde připraveni odpovědět na dotazy veřejnosti ve všední dny mezi 8:00 – 16:00. Pokud jste se Vy nebo Vaši blízcí ocitli v zahraničí v nouzi, kontaktujte nouzovou linku příslušného zastupitelského úřadu, která je v pohotovosti non-stop.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.